Szolgáltatások
Épületfeltüntetés
Új épület építése vagy meglévő épület – az ingatlan-nyilvántartásban változást eredményező – bővítése
esetén épületfeltüntetési eljárás lefolytatása szükséges.
Ennek eredményeként az újonnan létesített építmény vagy építmények bejegyzésre kerülnek az ingatlan-nyilvántartásba (tulajdoni lap), valamint feltüntetésre kerülnek a nyilvántartási térképen.
Az épület feltüntetéséhez Változási vázrajz készítése szükséges.
Épület törlés
Az ingatlan-nyilvántartásban szereplő épület bontása esetén szükséges annak törlése az ingatlan-nyilvántartásból (tulajdoni lap) és az ingatlan-nyilvántartási térképről. A törléshez Változási vázrajz készítése szükséges.
Telek kitűzés
A földrészlet határvonalának kitűzése a telekhatár ingatlan-nyilvántartási térképen szereplő töréspontjainak a helyszínen való megjelölését jelenti.
Épület kitűzés
Az építkezés megkezdése előtt érdemes az épület töréspontjait földmérővel kitűzetni.
Telekalakítások
-
Telekmegosztás az az eljárás, amikor egy földrészletet kettő vagy több részre akarjuk megosztani. A megosztás ingatlan-nyilvántartási átvezetését követően az új telkek önálló földrészletként, saját helyrajzi-számmal fognak szerepelni.
-
Telekösszevonás a telek megosztással ellentétes művelet, amikor kettő vagy több egymással szomszédos földrészletet összevonunk és a továbbiakban egy helyrajzi számon szerepeltetjük az ingatlan-nyilvántartásban.
-
Telekcsoport újraosztása az az eljárás, amikor több egymás melletti földrészletet összevonunk, és újra osztjuk a területet.
-
Telek-határrendezésről akkor beszélünk, amikor két vagy több szomszédos földrészletnek közös határszakaszát módosítjuk, valamilyen megállapodásnak megfelelően. A földrészletek helyrajzi száma és darabszáma változatlan marad (pl. egy soktöréses földrészlet határ kiegyenesítése).
Művelési ág változtatás
A termőföld művelési ágának megváltozását be kell jelenteni a földhivatalnak.
Társasházi alaprajz
A 25/2013. (IV. 16.) VM rendelet (az ingatlan-nyilvántartási célú földmérési és térképészeti tevékenység részletes szabályairól) 33 §. alapján 2014.01.01-től kezdődően a társasház alapításához, illetve, meglévő társasházi alapító okirat módosításához földmérő által készített alaprajzot kell a földhivatalhoz benyújtani.
Használati megosztás
Osztatlan közös tulajdonú földrészletek esetén a használati viszonyoknak megfelelően készíthető használati megosztási vázrajz.
Szolgalmi jogok
Telki szolgalom alapján az ingatlan mindenkori birtokosa átjárás, vízellátás, vízelvezetés, pince létesítése, vezetékoszlopok elhelyezése, épület megtámasztása céljára vagy az ingatlan mindenkori birtokosa számára előnyös más hasonló célra más ingatlanát meghatározott terjedelemben használhatja, vagy követelheti, hogy a másik ingatlan birtokosa a jogosultságából egyébként folyó valamely magatartástól tartózkodjék.
Belterületbe csatolás
A belterületbe csatolási eljárás során a külterületi helyrajzi számmal rendelkező ingatlan belterületi helyrajzi számot kap az ingatlan-nyilvántartásban.